SU ARITMA SİSTEMLERİ VE TASARRUF

SU ARITMA SİSTEMLERİ VE TASARRUF

İnsanların ve tüm canlıların ana yaşam kaynağıdır su.Son yüzyıl artık su kaynaklarına ve sağlıklı suya ulaşımı zorlaştırmıştır. Bu durum da su arıtma sistemleri ve tasarrufu birinci gündem maddesi yapmıştır.

İnsanoğlunun gün geçtikçe en büyük problemi su olmaya başlamıştır. Dünyanın 2/3’ü su olsa da temiz su aynı oranda değildir.Birçok ülkede tatlı suya ulaşmak imkânsız hale gelmişken, özellikle gelişen ülkelerde temiz su sıkıntısı başlamıştır.

Dünyamız mükemmel dizaynı ile büyük bir su arıtma sistemi gibi çalışmaktadır. Lakin çevre kirliliği, gelişen sanayi, mevsim değişiklikleri bu akışta olumsuz etkiler oluşturmuştur. Aslında doğa suyu filtreler ama dış etkenler bu işlevini minimuma indirdiği için insanlar kaynak su yerine biriktirilmiş sulardan kullanmaya başladılar.

Yoğunlukla baraj göllerinden elde edilen tatlı su üzeri açık olduğunda çevre etkisi ile kirlenmeler oluşmaktadır. Bu da su artıma sistemi ihtiyacını doğurmuştur.Geçmiş olduğumuz yıllarda su artırma sistemleri oldukça hızlı gelişme göstermiş talebin yoğunluğuna uygun şekilde arz rakamlarına ulaşmıştır.

Günümüzde en çok kullanılan su arıtma sistemi, yıllar önce uzay yolculuklarında kullanılan ve ters osmos diye bilinen reverse osmosis sistemlerdir. Sistem karbon filtrelerin sudaki kaba kirleri almasını sağlamakta ve son aşamada membran filtre ile tüm zararlı maddeler ayıklanarak tamamen temiz bir su elde edilmektedir. Bu filtrelerinde yıllık belli periyodlar ile değişimi gerekmektedir.

Diğer bir metot ise, temiz su kaynaklarından elde edilen suyun ambalaj içerisinden sunulmasıdır. Oldukça yaygın olan bu sistemde riskler mevcuttur. Ambalajların belli bekleme süresinden sonra suyu kirletmesi ve bunun takibinin kolay olmaması sağlıksız su için altyapı oluşturmaktadır.

Bir çok savaşın temiz su kaynağı için çıktığını, insan hayatı için temiz suyun önemini düşünürsek, tasarrufun da olmazsa olmaz bir durum olduğunu anlarız.

Aslında büyüklerimiz yıllarca bize tasarrufu anlattılar öğrettiler, herkesin kendi çabasına kalan bu davranış şekil artık çok fazla hatırlanmıyor ve maalesef ki özellikle temiz sularda büyük israflar yapılıyor.

Temiz su kaynaklarının her geçen gün azaldığı dünyamızda sağlıklı yaşam adına topyekün bir tasarruf olanı yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Bu çerçevede birçok kuruluş ve firma çalışmalar yapmaktadır. En önemli aşama bilinçlendirmedir. Üretilen birçok cihaz ve aparatlar ile de tasarruf sağlanmaktadır.

Günümüzde kullanım kolaylığı olan tasarruf cihazları mevcuttur. Bir çok alanda ve farklı modellerde olan bu cihazlar Türkiye’de AKT YAPI Elektromekanik San. ve Tic. Ltd. Şti AR-GE çalışmalarını tamamlayarak su tasarruf ürünlerini 2009 yılında “SUDO Su Dostu” adı altında beğeninize ve kullanımınıza sunmuştur.

Birçok modelden oluşan bu sistemlerin çalışma sistemi; suyu ayrıştırarak hava ile karıştırılması sonrasında % 70’e varan tasarruf sağlamaktır. Duş başlığından, musluk başlığına kadar bir çok modeli olan bu su tasarruf ürünlerini kullanarak, gerek ev ekonomisine, gerekse de işyerinizin bütçesine katkıda bulunursunuz.

Tüm dünyada su tasarrufunun yaygınlaşması için de bir adım atarak bu anlamda da bir çalışma içinde yer alırsınız.

SUDO SU DOSTU KULLANIM ALANLARI

Tüm alanlarda kullanıma uygun aparatların mevcut olduğu sistemler daha çok turistik oteller gibi su kullanımının yoğun olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra; evlerde, işyerlerinde, turistik mekânlarda, okullarda, kamu kuruluşlarında, fabrikalarda da kullanılarak % 70’e varan su tasarrufu sağlanmaktadır.

Su kullanımının yüksek olduğu tüm alanlarda rahatlıkla kullanılacak cihazların kurulumu da çok kolay olarak yapılmaktadır.

SUDO Su Dostu ürünlerin en güzel özelliği de suyu kısarak tazyik sıkıntısı yaşatmamasıdır. Su parçacıklarının ayrıştırılarak hava ile karıştırılması, su tazyikinin aynı ölçüde devam etmesini sağlar.

Öncelikle kendi ekonominiz için sonra ülkemiz için sonra dünyadaki su kaynaklarının korunması için SUDO Su Dostu sistemleri kullanalım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *